Gra fabularna ma korzenie w grach planszowych oraz literaturze fantastycznej. Ten typ gry powstał z myślą o ludziach, którym nie wystarczało bierne śledzenie historii, a chcieli wziąć w niej czynny udział.
Gra fabularna (ang. role-playing game, RPG) to rodzaj gry, w której uczestnicy i uczestniczki wcielają się w role fikcyjnych postaci i wspólnie tworzą historię lub narrację. Gracze i graczki podejmują decyzje w imieniu swoich postaci, reagują na różne sytuacje oraz współpracują lub rywalizują ze sobą w ramach wyimaginowanego świata stworzonego przez Mistrza Gry bądź Mistrzynię Gry (MG) lub dowolny system gry.
Szeroką definicję gry fabularnej znajdziesz w anglojęzycznej definicji na Wikipedia.
W grach fabularnych kluczowym elementem jest rozwijanie postaci i interakcje między postaciami. Zazwyczaj istnieje zbiór zasad określających mechanikę gry, którym gracze i graczki podlegają. Mogą to być zasady dotyczące walki, rzutów kostką (często stosowane w RPG), zdobywania doświadczenia czy rozwijania umiejętności postaci.
Mistrz, Mistrzyni Gry (MG) pełni kluczową rolę w kierowaniu narracją i świadczy wsparcie dla graczy i graczek. Tworzy świat gry, opisuje wydarzenia, postacie i miejsca, a także decyduje o konsekwencjach działań graczy i graczek. Gracze i graczki natomiast mają swobodę w podejmowaniu decyzji i kształtowaniu historii w ramach ustalonych reguł.
Gry fabularne mogą być osadzone w różnych settingach, od średniowiecznych fantastycznych krain po futurystyczne światy science fiction. Istnieją także różne systemy gry, które oferują różnorodne mechaniki i zasady, dostosowane do różnych preferencji i stylów rozgrywki. Długość i złożoność kampanii fabularnej może się różnić w zależności od grupy graczy i graczek i ustaleń z prowadzącym lub prowadzącą grę.
Półmrok nawiązuje do klastycznych gier fabularnych, ale została wydana jak gra planszowa. Wszystko po to by ułatwić nowym graczom i graczkom wejście w świat gier fabularnych. Więcej na temat naszej gry przeczytasz na stronie Co to jest Półmrok?