7 typów graczy i graczek w grach fabularnych

W grach fabularnych spotkasz różnorodne typy graczy i graczek. Dziś o charakterystycznym podejściu do tworzenia postaci i stylu gry. Na 6 miejscu niedoceniany, acz potrzebny typ gracza. Zapraszam.

1.

Aktor / Aktorka

Całkowicie zanurza się w swojej postaci. Skrupulatnie tworzy historię, buduje złożoną osobowość, angażuje się w odgrywanie, pozostaje wierny motywacjom i emocjom swojej postaci. Czasem tak się w tym zatraca, że zapomina, że to nie monolog na scenie, że są także inne graczki, gracze i prowadząca grę.

2.

Bajkopisarka / Bajkopisarz

Skupia się na snuciu intrygujących narracji i tworzeniu fascynujących wątków fabularnych. Tworzy postacie, które rozwijają historię i aktywnie współpracuje z resztą drużyny. Z czasem dysponuje taką ilością materiałów, że może prowadzić własne sesje i zostaje Mistrzem bądź Mistrzynią Gry… Do czego zachęcam.

3.

Maksymalista / Maksymalistka

Tworzenie postaci sprowadza się do maksymalizacji efektywności. Analizuje skrupulatnie zasady i mechanikę gry, aby stworzyć postać zdolną do zadawania ogromnych obrażeń, wytrzymywania niezliczonych ciosów, itp.

4.

Okazjonalny gracz / Okazjonalna graczka

Nie poświęca dużo czasu na tworzenie i odgrywanie postaci, ale skupia się na czerpaniu radości z towarzystwa innych graczy i graczek, śmiechu i spontanicznego działania. Zwykle wychodzi z sesji najbardziej zadowolona i najbardziej pijany.

5.

Poszukiwacz / Poszukiwaczka

Świat gry to ogromny plac zabaw. Czerpie radość z odkrywania tajemnic, eksploracji niezbadanych terytoriów i interakcji z otoczeniem gry. Tworzenie postaci sprowadza do wyboru umiejętności, które to umożliwiają. Prowadzący bądź prowadząca przygodę w lochach ma przerąbane.

6.

Społeczniczka / Społecznik

Kładzie nacisk na budowanie relacji z innymi postaciami. Tworzy charyzmatyczne i przekonujące postaci, które wyróżniają się w interakcjach społecznych. Jej / jego celem często jest nawiązanie sojuszy, zbieranie informacji lub wpływanie na innych. Oczekuje, że Mistrz / Mistrzyni Gry przygotuje historię dla każdej napotkanej postaci w przygodzie…

7.

Strażnik / Strażniczka zasad

Doskonale zna wszystkie zasady i dba o to, aby wszyscy ściśle ich przestrzegali. Uważnie przygląda się grze, zwraca uwagę na niekonsekwencje lub niezgodności i angażuje w dyskusję na temat interpretacji zasad. Mistrz / Mistrzyni gry powinna zawsze trzymać wyniki swoich rzutów poza zasięgiem wzroku strażnika.

* * *

To tylko kilka przykładów różnorodnych typów graczy i graczek, których możesz spotkać podczas sesji gry fabularnej. Należy jednak pamiętać, że wiele osób łączy w sobie cechy kilku typów lub może rozwijać i dostosowywać swoje style gry do sytuacji. Najważniejsze jest to, aby wszyscy przy stole cieszyli się grą i mieli co wspominać.

A jakie są Twoje doświadczenia? Napisz w komentarzu.

O autorze

Cześć, mam na imię Paweł i od 1991 gram w gry fabularne. Zwykle wcielam się w rolę Mistrza Gry, bo od początku mojej przygody z grami fabularnymi właśnie rola kreatora świata była dla mnie najbardziej pociągająca. Więcej o mnie dowiesz się z genezy powstania gry.

Dodaj komentarz

GDPR

    Używamy plików  cookies w celu zapewnienia jak najlepszego doświadczenia zakupowego. Zobacz nasza politykę prywatności.